Spotkanie w niemieckim Görlitz.

5.12.2012 – 10.12.2012 r.

Na zaproszenie współpracującej z naszą szkołą Europa Direkt nauczycielki, Panie Urszula Rau i Adrianna Hohmann uczestniczyły w wymianie eksperckiej na temat : „Kreatywne posługiwanie się nowymi mediami i portalami społecznościowymi w partnerstwach francusko-niemiecko-polskim”.

Spotkanie odbyło się w dniach 5.12.2012 do 10.12.2012 w niemieckim Görlitz .

Miasto przywitało nas świątecznym nastrojem. Przepięknie udekorowana starówka, stragany, choinki, kolędy, koncert dziecięcego zespołu . Görlitz ma bogatą historię i zabytki, które mieliśmy okazję poznać i zwiedzać nocą z przebranym w średniowieczny strój przewodnikiem.

Mieszkaliśmy na starówce w schronisku młodzieżowym. Fasada budynku z epoki, część mieszkalno -konferencyjna nowoczesna, funkcjonalna, doskonale wyposażona.

W konferencji brali udział przedstawiciele organizacji partnerskich Europa Direkt, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, trenerzy i tłumacze.

Celem spotkania było:

  • poznanie i analiza funkcji nowych mediów i portali społecznościowych,
  • znalezienie sensownych pomysłów wykorzystania nowych mediów podczas i poza naszymi projektami edukacyjnymi,
  • wymiana dobrych praktyk,
  • dyskusja na temat metod promowania aktywnego uczestnictwa młodzieży w projektach za pomocą nowych mediów,
  • wspólna refleksja nad zagrożeniami związanymi z nowymi mediami, jak rozpowszechnianie plotek, czy naruszenie danych,
  • planowanie wspólnych francusko-niemiecko-polskich projektów wykorzystujących nowe media.

Wymiana ekspercka dotyczyła korzystania z technologii internetowych i rozpowszechniania informacji w celu zwiększenia zaangażowania młodzieży w społeczeństwie obywatelskim, jak i w projektach edukacyjnych. Wspólnie zastanowimy się, w jaki sposób można strategicznie wykorzystać nowe media w praktyce w pracy z młodzieżą (na przykład tworzenie bloga, moderowanie grupy na Facebook’u).

Dodatkowo uczestnicy wymienili się doświadczeniem, w jaki sposób nowe media są wykorzystywane w pracy z młodzieżą w krajach ich pochodzenia.

Na projekt zaprszono z Szwecji, jako referentkę Asę Gunvén (trenerkę European Youth Forum), która jest ekspertką w dziedzinie nowych mediów i pracy młodzieżowej.

Atmosfera spotkania była bardzo serdeczna. Starzy i nowi znajomi. Ponieważ wszyscy uczestnicy posługiwali się językiem niemieckim nie traciliśmy czasu na tłumaczenie. W te cztery pracowite dni skoncentrowani byliśmy na poznawaniu różnych portali społecznościowych, jak na przykład facebook, twitter, blog, dropbox, googledoc, flickr , picassa, slideshare, wikispaces, doodle, skype, wordpress, strony WWW.

Dyskutowaliśmy w grupach i na forum o niebezpieczeństwach w sieci, wymienialiśmy się doświadczeniami. Mieliśmy możliwość obserwować i uczestniczyć w zajęciach prowadzonych nowoczesnymi, aktywizującymi metodami. Codziennie i na koniec konferencji dokonywaliśmy ewaluacji.

Dla nas ten czas spędzony z naszymi niemieckimi i francuskimi przyjaciółmi w Görlitz był okazją do zacieśnienia dobrych, przyjacielskich stosunków, które najpewniej w przyszłości zaowocują następnymi międzynarodowymi projektami.

Facebook